המרכז המסחרי - עדכון
מאת רועי פן, 7/6/17


כידוע, בצומת אסירי ציון – טבצ'ניק יש שטח המיועד למרכז מסחרי (ושני בניינים נמוכים). השטח שייך כמעט כולו לגורם פרטי, שאין לו שום קשר לעירייה, אשר להבנתי לה יש חלק מאוד קטן במגרש (סדר גודל של 10%).

במשך שנים בעלי הקרקע טענו שבשל זכויות הבניה הנמוכות שיש להם, לא משתלם להם לקדם את פיתוח השטח, ולהבנתי הם ביקשו להחליף את הבניינים הנמוכים בשני מגדלים גבוהים, ולהוסיף מגדל שלישי מעל המרכז המסחרי, מה שהיה מגדיל את כמות יחידות הדיור באיזור בכ-200 דירות, על כל המשתמע מכך – צפיפות בגנים ובכיתות, פקקי תנועה, בעיות חניה, הסתרה לשכנים וכו'.

אני יכול להעיד שבניגוד לשקרים שאפשר לקרוא פה ושם - ראש העיר איציק ברוורמן עושה הרבה כדי להקטין את כמות יחידות הדיור הנבנות בשכונה - וגם במקרה של השטח הנ"ל הוא התנגד לבקשותיהם המוגזמות של בעלי הקרקע (לשמחתנו הוא לא מהפוליטיקאים שהיו מבקשים מעטפה מתחת לשולחן בתמורה לקידום קומבינות שמזיקות לתושבים). בעלי הקרקע כנראה הבינו שראש העיר והמדיניות שלו לא יתחלפו בתקופה הקרובה, "חישבו מסלול מחדש", והחלו לשתף פעולה.

בישיבת מועצת העיר שהתקיימה לפני כ-10 ימים, מנכ"ל העירייה חשף שבשנה האחרונה מתנהל שיח פורה בין בעלי הקרקע לבין העירייה (שמיוצגת על ידי מנכ"ל העירייה, מהנדסת העיר ומנהלת אגף הנכסים).

לדבריו, בהתאם למדיניות ראש העיר, ירדה מהפרק הבקשה לתוספת המופרכת של יחידות דיור, ונמצאה דרך אחרת לקדם את פיתוח השטח – דרך שכולם אמורים להרוויח ממנה – והיא הגדלת זכויות המסחר. ככה, גם בעלי הקרקע יהנו משטח מסחרי גדול יותר, גם העירייה תקבל יותר ארנונה מעסקים, וגם אנחנו – נהנה ממרכז עם יותר חנויות או חנויות יותר גדולות – בשטח שמאז ומעולם תוכנן להיות המרכז המסחרי הכי משמעותי של שכונת נוה גן.

בישיבה נמסר שהעירייה ובעלי הקרקע עובדים על ביצוע שינויים שונים שיגרמו לכך שהכניסה למרכז המסחרי לא תפריע לדיירי הבניינים הסמוכים.

מה הלאה? בחודשים הקרובים אמורה לצאת בקשה לתב"ע חדשה עבור השטח, ואז אפשר יהיה לראות מה התוכנית שבעלי הקרקע מעוניינים לקדם, ובמידץ הצורך – להגיש הסתייגויות. אם הכל יהיה טוב והתב"ע תאושר, הצפי הוא להתחלת בניה בעוד כ-2-3 שנים מהיום.

אז נכון, לא יהיה לנו מרכז מסחרי עוד יומיים, אבל כיף לראות שבזכות חשיבה מחוץ לקופסה - אחרי שנים – גם הנושא הזה סוף סוף מתקדם.