סיכום שיחות בנושא מבני החינוך בשכונת נוה גן, מתאריכים 19/1/14-20/1/14
נכתב ע"י רועי פן ונירית בן-יאיר

חודש וחצי לאחר פגישה בלשכתו של ראש מינהל החינוך וסגן ראש העיר החדש, מר איציק ישראל, התקיימה בתאריך 19/1/14 פגישה נוספת של כשעתיים במשרדו, בה עיריית פתח תקווה מסרה את עמדתה בנוגע למיקום מבני החינוך הדרושים עבור שכונת נווה גן.

פרט למר ישראל, מטעם עיריית פתח תקווה השתתפו בפגישה גם מר 
רמי הופנברג (מנהל מינהל החינוך), מר משה ספקטור (יועץ ראש העיר לענייני הקמת מבני חינוך), גב' סיגלית הילל יאראק (מנהלת האגף לחינוך יסודי), אינג' איליה זבילביץ (מנהל אגף מבני ציבור), מר אהוד שטיין (מנהל אגף איכות הסביבה), גב' אליאנה סובול (מנהלת מחלקת תכנון סביבתי, אגף איכות הסביבה), גב' אינה פישר (מנהלת מחלקת איכות אוויר, אגף איכות הסביבה) ומר רז אביבי (עוזר ראש העיר).
בנוסף, נכחו בפגישה גב' 
רונית חנציס (מנהלת בית הספר הממלכתי ע"ש עוזי חיטמן), נירית בן-יאיר (יו"ר הנהגת ההורים של בית הספר), חברי הנהגת ההורים אליזבט קולרתמי קרןליזה מרקשטיין ורמונה סקל, וחברי ועד שכונת נווה גן אבישי תורג'מןדרור יחזקאל ורועי פן.

בפגישה נמסר כי למרות החלטה שהתקבלה לפני כחצי שנה ע"י ראש העיר הקודם בנושא מיקום מבני הקבע של מוסדות החינוך בנוה גן ונמסרה בפגישה במעמד בכירים בעיריית פתח תקוההעירייה מתכוונת לחזור לתכנון המקורי אשר נפסל, לפיו:
1.      בית ספר יסודי ע"ש עוזי חיטמן יוקם בשטח C (צומת ז'בוטינסקי - הרב מלכה)
2.      בית ספר יסודי שני יוקם בשטח A (בין בית הספר נווה אברהם לבין רחוב פינסקר)
3.      בית ספר שש-שנתי (חטיבת ביניים ותיכון) רב-קומות בשטח B (בין פרוייקט Five לבין הספורטן)
(לחצו לצפיה במיקומי השטחים - מפה שלישית מלמעלה)

ועד השכונה והנהגת ההורים הביעו את התנגדותם לתוכנית, מהסיבות הבאות:

1. בית ספר יסודי עוזי חיטמן בשטח C (צומת ז'בוטינסקי - הרב מלכה)
א.     שטח בעייתי מבחינת רעש וזיהום אוויר שעלולים לפגוע בבריאות הילדים
ב.    החזרת בית הספר לשטח זה תעכב את בניית בית הספר, בשל הצורך לתקן פעם נוספת את התוכניות שהוגשו לאישור משרד החינוך
ג.       שטח הממוקם בקצה רחוב בו קיימות/מתוכננות כ-1,500 יחידות דיור, רחוב בעל עיקולים חדים, עם מצוקת חניה, ואשר לא תהיה פניה שמאלה אליו או ממנו. הנ"ל בעייתי מפני שההגעה אל בית הספר תהיה ברובה ברכבים כיוון שבית הספר ע"ש עוזי חיטמן מכיל תלמידים מכל רחבי השכונה והשטח מרוחק מבתי משפחות רבות, אשר יצטרכו לצאת מגבולות השכונה על מנת להיכנס לרחוב
ד.     שטח שיחייב ילדים רבים לחצות לפחות כביש אחד הרחק מהבית
ה.     שטח שאינו נמצא במרכז השכונה
ו.      שטח בעייתי מבחינה בטיחותית כיוון שהינו בסמיכות לרחוב ז'בוטינסקי "ציר המוות" (ילדים נוטים "לטייל" בדרכם הביתה מבית הספר ועלולים להגיע לאיזור)
 
2. בית ספר יסודי שני בשטח A (בין בית הספר נווה אברהם לבין רחוב פינסקר)
א.      שטח אשר הגישה אליו בכלי רכב קשה גם היום, ובוודאי לא תשתפר כאשר שני בתי הספר היסודיים (נוה אברהם ובית הספר השני) יאוכלסו במלואם. על פי התוכנית בה תומכים ועד השכונה והנהגת ההורים, יש להקים באיזור בית ספר שש שנתי - שמתאים שיהיה שם, כיוון שמיועד לילדים גדולים שיכולים להגיע ולחזור מבית הספר באופן עצמאי
ב.    שטח שיחייב ילדים רבים לחצות את רחוב לודיוב רב-המסלולים המרוחק מהבית
ג.    שטח שאינו נמצא במרכז השכונה
 
3. בית ספר שש-שנתי (חטיבת ביניים ותיכון) רב-קומות בשטח B (בין פרויקט Five לבין הספורטן)
א.      ניצול לא יעיל של מעבר תת-קרקעי שכבר קיים מתחת לרחוב גרינשפן - במקום שינוצל ע"י ילדים בגיל בית ספר יסודי, ישתמשו בו נערים אשר כבר מסוגלים לחצות כביש לבד
ב.      בזבוז קרקע ציבורית - משאב כה נדיר בשכונה - לטובת חניה של גוף פרטי (ספורטן) - במקום שייבנה בית ספר אשר מתחת לחצר שלו יוקם חניון, דבר שיהווה ניצול יעיל יותר של הקרקע ובכך יאפשר הקמת מוסדות ציבור הנדרשים בשכונה (ספריה, טיפת חלב, מוסדות דת וכו')
ג.       פגיעה ברוכשי הדירות בפרויקט Five אשר ציפו להתגורר ליד מבנה ציבור בגובה של עד 3 קומות, וכעת אמור להיבנות לידם בית ספר רב-קומות. הללו הודיעו כי יתנגדו לתוכנית, דבר שעלול לעכב את הקמת בית הספר, וגם אם בסופו של דבר יוקם - הודיעו כי יגישו תביעות נגד העירייה בגין ירידת ערך דירותיהם
 
לאור העמדה הנחרצת של ועד השכונה והנהגת ההורים, הנושא הועבר להכרעת ראש העיר, עו"ד איציק ברוורמן. עו"ד ברוורמן קיים כבר למחרת דיון מקיף בלשכתו, בהשתתפות מר איציק ישראל ושאר הגורמים המקצועיים, ולאחר שבחן את כלל החלופות, ראש העיר החליט כי מבנה הקבע של בית הספר ע"ש עוזי חיטמן לא יוקם בשטח C, אלא בשטח B, והורה להתחיל מיידית את בניית מבנה הקבע כך שיוכל לשרת את התלמידים והמורים החל מאוגוסט 2015.

מבנה בית הספר השש-שנתי מתוכנן להיבנות בשטח A, מידע על תאריכי היעד להשלמת בית הספר הזה ואחרים (כולל מיקומיהם הסופיים), כמו גם סידורים זמניים עד להשלמת המבנים - יפורסם בהמשך.

ועד השכונה והנהגת ההורים מברכים על ההחלטה, ומודים לכל אלה שסייעו בקבלתה, ובראשם - ראש העיר וראש מינהל החינוך - שהמקצועיות, ההקשבה לרחשי ליבם של התושבים, והיושרה שלהם - לכל אורך הדרך - ראויים לציון !

להרחבה:
1. הודעת דובר עיריית פתח תקוה בנושא
2. כתבתה של רעות הרפז-עיני בנושא, עיתון "ידיעות פתח תקוה"