סיכום פגישת נציגי שכונת נוה גן עם בכירי העירייה, במעמד ראש העיר, מתאריך 15/3/12
נכתב ע"י רועי פן


34 נציגים מ-31 בניינים בשכונת נוה גן השתתפו בפגישה שנערכה ב-15/3/12 במועדון הדיירים של וינקלר 12 עם בכירי העירייה, במעמד ראש העיר, מר יצחק אוחיון. מדובר בעלייה של 35% במספר הבניינים בהשוואה לאסיפה הקודמת, מתאריך 28/2/12, ולמעשה היתה זו הפגישה הגדולה ביותר שהתקיימה בשכונהמספר הנציגים אף היה יכול להיות גבוה יותר, אולם עקב גודל החדר לא אושרו בקשות השתתפות של נציגים רבים מבניינים אשר מתוכם כבר נרשם נציג.
בפגישה, שארכה שעה וחצי, נסקרו תוכניות העירייה לגבי שכונת נוה גן, הוצגו עמדות נציגי השכונה באשר לתוכניות אלה, נענו השאילתות שהועברו לעירייה טרם הפגישה ונקבעו דרכים לשיתוף פעולה לצורך המשך עשייה למען השכונה. הפגישה התנהלה בצורה מאורגנת, באווירה מכובדת ועניינית, תוך שמירה על תרבות דיון, דבר שהביא את ראש העיר לנעול את הפגישה המוצלחת במילים "אני כמעט 14 שנה ראש עיר, ופגישה כזו לא היתה אצלנו".
 
*  *  *
 
נוכחים, בעלי זכות דיבור, קבוצות עבודה, ועד שכונה זמני
בפגישה השתתפו רבים מבכירי העירייה, וביניהם מר יצחק אוחיון (ראש העיר), יעקב בן שמחון (ראש מינהל החינוך וסגן ראש העיר), משה ספקטור (יועץ ראש העיר), אבי כהן (מנכ"ל החברה לפיתוח פתח תקוה), ליאוניד סמוליאנוב (מנהל אגף תכנון אסטרטגי), צביקה בלומנשטיק (מנהל מינהל שפ"ע), שמואל שורבן (סגן מהנדס העיר והאחראי על בניה ציבורית), מאיר שוהם (מנהל אגף תנועה), צחי מזרחי (מנהל מחלקת תברואה מערב), צחי בק (סגן מנהל אגף התברואה), אריה זיסוביץ (מנהל מחלקת פיקוח מערב) ומישל אוקנין (מנהל רשות החניה).
מטעם השכונה נכחו שמואל לוי (יו"ר ועד השכונה וראש קבוצת תכנון+בניה), איריס לוי ואבישי תורג'מן (ראשי קבוצת חינוך+תרבות), דרור יחזקאל (ראש קבוצת תברואה+איכות סביבה+טיפוח), אילן מליאנקר (ראש קבוצת ביטחון), אסף אפרתי (ראש קבוצות תנועה וכספים), רועי פן (ראש קבוצת דוברוּת), דורון עין אלי, תמר קרן, אופיר מאור, תומר טלקר, רוסלן גולברט, אביאור צפדיה, אלי בן-יקר, אריאל כהן, אהרון חיות, אבי מושקוביץ, רחל לחמן, חיים רזניק, אלי משולם, בני רגואן, יעקב דהאן, יורי זוהר, גדי סגרה, יפית וייסבך, נירית בן-יאיר, שי מלכה, רוני ששון, רפי מזרחי, נורית דיאמנט, עופרה אלפנדרי-סגל, עופר סגל, אורן ישראלי ומיכאל פרלמן.
כפי שהוסכם באסיפה מתאריך 28/2/12, בעלי זכות הדיבור מטעם השכונה היו שמואל לוי, אבישי תורג'מן, איריס לוי, אילן מליאנקר, דרור יחזקאל, רועי פן ושי מלכה. ששת הראשונים, בצירוף שי שורניק, מהווים כעת את הנציגים של תושבי השכונה עד לבחירת ועד שכונה חדש.
כאן המקום לציין כי תושבי השכונה המעוניינים להשתתף בפגישות הבאות או להצטרף לקבוצות העבודה השונות מוזמנים לפנות לכתובת neve.gan.pt@gmail.com
 
*  *  *
 
מהלך הפגישה
פתיחה – נתונים מספריים ושינויים בשכונה
רועי פן, העומד מאחורי סדרת המפגשים האחרונים שהתקיימו בשכונה, שהגיעה לשיאה בפגישה הנוכחית, פתח את הערב בדברי תודה לכל הנוכחים, מהעירייה ומהשכונה, שהגיעו על מנת לסייע לקדם את שכונת נוה גן, "שכונה שכבר מזמן אינה כוללת רק בניינים ספורים, אלא כוללת עשרות בניינים, גדלה באופן מהיר, ואמורה להיות אחת משכונות הדגל של העיר פתח תקוה". הוא ציין כי אם בעבר היו בשכונה מעט פעילים, שעסקו כל אחד בכל אחד מהנושאים הקשורים לשכונה, הרי שהיום ברשות השכונה מאגר של 98 תושבים מ-43 בניינים, אשר יותר משליש מאותם אנשים פעילים בלפחות אחת (ועד שלוש) מתוך שבע קבוצות העבודה שהוקמו מאז תחילת 2012. "לכל קבוצה כזו יש ראש קבוצה אחד או יותר, שמרכז את כל הנושאים הקשורים לקבוצה, ובהמשך יזמן פגישות עם חברי הקבוצה, יהיה בקשר עם המקבילים שלו בשכונות אחרות שהסכימו לסייע, וכמובן יפעל מול הגורמים המתאימים בעירייה. משמעות הדבר היא שלפגישה הערב תהיה המשכיות, אך בפורומים מצומצמים יותר, בנושאים ספציפיים יותר". עוד הזכיר כי באסיפה האחרונה הוחלט על הקמת אתר אינטרנט לשכונה לשם שיפור הקשר עם התושבים והוחלט עלתקנון לשכונה, שהועבר לעירייה, ושבחודשים הקרובים יעבור אשרור בכל בניין ובניין, במטרה לקייםבחירות מסודרות לועד שכונה חדש בהקדם.
ראש העיר, מר יצחק אוחיון, אמר בדברי הפתיחה שלו כי שכונת נוה גן כבר מקודמת, אבל בכוונת העירייה להמשיך ולקדם אותה, יחד עם התושבים: "הדלת שלנו היתה ותישאר פתוחה עבורכם, נשמח גם להמשיך להיות איתכם בקשר טלפוני ולערוך איתכם סיורים משותפים בשכונה".
שמואל לוי הודה לעירייה על שיתוף הפעולה עד כה, והביע תקווה להמשך שיתוף פעולה פורה.
ליאוניד סמוליאנוב סיפק מספר נתונים סטטיסטיים על השכונה, ואמר כי לשכונה פוטנציאל אכלוס של 5500 יחידות דיור, אשר כרגע רק כחצי ממנו ממומש. ב-2012 צפויות להצטרף לשכונה כ-500 משפחות, וב-2013 עוד כ-700.
 
חינוך – גני ילדים, בתי ספר יסודיים ושש-שנתי, אזורי רישום
בשם השכונה, אילן מליאנקר טען כי כ-140 ילדים תושבי השכונה לומדים כיום בבי"ס קפלן, ומספר שקשה להעריך אותו רשום באופן פיקטיבי לבתי הספר היסודיים באם המושבות. משמע, ישנם מאות ילדים שגרים בשכונה אך אינם לומדים בה. הדבר מחייב בניית בית ספר יסודי בשכונה בהקדם, ועל אחת לאור קצב האיכלוס הצפוי בשכונה. הוא סיכם כי לעירייה יש כעת הזדמנות לתת לבעיה מענה מראש, ולא לכבות שריפות כשכבר יהיה מאוחר מידי. ליאוניד סמוליאנוב ציין כי בישיבה אצל מנכ"ל העירייה ימים ספורים טרם הפגישה הנוכחית, בהשתתפות רבים ממשתתפיה, הוחלט לקדם בו-זמנית הקמה של שני בתי ספר יסודיים של 24 כיתות כל אחד בשכונה, האחד בשטח C (ז'בוטינסקי-הרב מלכה) והשני בשטחA (ליד ביה"ס הממ"ד במזרח השכונה). בשני השטחים אתגרים שונים – עבור ביה"ס בשטח C נשכרה חברה שתבחן את רמת זיהום האוויר באיזור, ועל זה שבשטח A מנהל ראש העיר שיח עם מינהל מקרקעי ישראל וכן קיימות בשטח מגבלות הנוגעות לשימור (ועד השכונה גם דורש מעבר בטוח מעל רחוב לודיוב). יעקב בן שמחון הדגיש כי כבר בשנת הלימודים הקרובה ייפתח ביה"ס הצומח בקומה השניה של גני הילדים באסירי ציון 18, שנה לאחר מכן ייפתח ביה"ס היסודי הראשון בשכונה בשטח C (ואליו יעברו תלמידי ביה"ס הצומח יחד עם תלמידי כיתות א' החדשים), וביה"ס היסודי השני ייפתח שנה אחר כך (באם לא נפתח במקביל לביה"ס היסודי הראשון).
ליאוניד סמוליאנוב ציין כי בשטח B (מזרחית ל"ספורטן") ייפתח בית הספר השש-שנתי (חטיבה+תיכון) השלישי בעיר (אחרי אחד העם וגולדה), והוא יכלול 48 כיתות. בשל מגבלות מקום, לא ניתן יהיה ליצור בשטח B "קרית חינוך" הכוללת גם את ביה"ס היסודי המיועד לקום בשטח C. יעקב בן שמחון ציין כי הכוונה היא שאת בית הספר השש-שנתי יזינו בתי הספר היסודיים בשכונה, כך שהוא לא מתוכנן להיפתח בשש וחצי השנים הקרובות, אלא אם משרד החינוך ינחה אחרת (כתוצאה מאכלוס משפחות רבות עם ילדים בגילאים המתאימים).
שמואל שורבן ציין כי עד לקיץ 2012 ייפתחו בשכונה ארבעה גני ילדים ברחוב גרינשפן וכן דו-גן ברחוב כצנלסון, כלומר סה"כ 6 כיתות גן. בהמשך ייפתחו שני גנים נוספים היכן שנמצא כיום רחוב דנקנר.
את נושא החינוך חתם יעקב בן שמחון באומרו כי עיקר ביקורו האחרון בעיר של נציג אגף התכנון במשרד החינוך היה בשכונת נוה גן, מתוך מטרה לקדם את נושא החינוך בשכונה. הוא ציין כי עם הקמת בתי הספר השונים בשכונה כל ילדי השכונה הרוצים ללמוד בשכונה יוכלו לעשות זאת, וכי עד להקמתם שיבוצי התלמידים בשכונה לבתי הספר השונים בעיר ימשיכו להיעשות תוך שיתוף ועדי ההורים. לבקשת אבישי תורג'מן, גם ועד השכונה ישותף בנושא.
 
חזות השכונה – פארק, כיכרות, גינון וניקיון
רועי פן ציין כי "שם פרויקט המגורים בו מתקיימת הפגישה הינו "City Park", אך בעוד שיש City, אין פארק". עמדת השכונה הינה שעם החיבור הקרוב של רחוב גרינשפן לרחוב הרב מלכה, ניתן יהיה לבטל את מקטע רחוב דנקנר שבין גרינשפן למבצע דקל לפי המתוכנן בתב"ע, ולהתחיל בהקמת חלקו הדרומי של הפארק בשכונה, וכן בהקמת חלקו הצפוני.
ראש העיר, מר יצחק אוחיון, הסביר כי העירייה מחויבת להקמת הפארק, ואף השקיעה כספים רבים בהקמת המנהרה העוברת מתחת לרחוב גרינשפן ושאמורה לחבר בין שני חלקי הפארק (המנהרה כרגע חסומה, לבקשת התושבים, עד להפעלת מצלמות אבטחה בתוכה). לדבריו, עד כה לא הוקם הפארק מתוך חשש שייהרס על ידי קבלנים הבונים בשכונה, אך כעת הגיעה השעה לקדם את הקמת חלקי הפארק אשר אין חשש שייהרסו עקב עבודות הבניה, ולצורך כך יועמד מיידית תקציב לבניית מחצית מהפארק.
אבי כהן הסביר כי התכנון המקורי היה להקים תחילה את החצי הצפוני של הפארק, אך בשל עבודות הבניה לא ניתן לעשות זאת כעת. אולם, עם השלמת חיבור הרחובות גרינשפן והרב מלכה, ניתן יהיה להתחיל לעבוד על החלק הדרומי של חלקו הדרומי של הפארק. בימים הקרובים תתקיים ישיבה עם מתכנן הפארק, ידונו בהפרשי הגבהים אותם יש לאזן, ותועבר הצעה מסודרת לעירייה.
לרשותו של אבי כהן הועברה התכתבות מלפני שנתיים בין מנהל אגף פרויקטים ומרכז העיר דני משהלעו"ד חיים יצחקי, תושב השכונה, בנוגע למסלול ריצה והליכה ייחודי בהיקף הפארק, אשר ימצב את תדמיתה של העיר כעיר המקדמת פעילות ספורטיבית. כמו כן, הוסבה תשומת ליבו לקטיעת רצף הדשא מול וינקלר 10 על ידי דרך עפר בה חונים כלי רכב, דבר המסכן את ילדי השכונה המנסים לעבור בין שני מקטעי הדשא.
באשר לכיכרות הריקות בשכונה, אבי כהן ציין כי שתי הכיכרות ברחוב גרינשפן כבר נמצאות בתהליכי תכנון, אולם בזו שברחוב מבצע דקל חבל להשקיע כרגע, שכן היא תיהרס ע"י המשאיות המגיעות לאתר הבניה הסמוך וממלאות את מעגל התנועה בחול.
בהתייחסו לדברי הפתיחה של רועי פן, הבטיח ראש העיר, מר יצחק אוחיון, כי בסופן של העבודות תיראה שכונת נוה גן כפי שצריכה להיראות אחת משכונות הדגל של העיר פתח תקוה.
באשר לעבודות הגינון והניקיון בשכונה, אמר דרור יחזקאל כי העשבים הצומחים ללא הפרעה באיי התנועה גוררים השלכת פסולת במקומות הללו, וכי עבודות ניקיון וגינון הן עבודות זולות היכולות להתבצע במהירות, אשר יכולות לשפר באופן מיידי את תחושת התושבים לגבי יחס העירייה לשכונה.
צביקה בלומנשטיק ענה כי נושא הניקיון בשכונה הינו בעייתי בשל היותה שכונה בבנייה, וכי הגשמים והרוחות האחרונים לא היטיבו עימה. הוא הפציר בתושבים להקפיד על אי השלכת פסולת במקומות שאינם מיועדים לכך וכן על איסוף גללי כלביהם (עד 700 ₪ קנס לבעל כלב שלא ניקה אחרי חיית המחמד שלו). הוא ביקש להדגיש את חשיבות הוצאת הגזם והפסולת הביתית הגדולה רק בימי שני בערב, וכן שקיימת אפשרות לרכוש פחי אשפה דרך מינהל שפ"ע (אחריות למספר שנים, עלות הפחים תתחלק בין דיירי הבניין באמצעות חשבון הארנונה). לדבריו, בשכונה עובד פועל ניקיון אחד, המנקה את כל רחובותיה אחת לשבוע (תישקל אפשרות להגברת תדירות הניקיון). הוא הוסיף כי אשפה ביתית נאספת אחת ליומיים, תדירות הגבוהה בהשוואה לזו של ערים אחרות, וכי רכב טיאוט מנקה בשכונה פעם בשבוע, אך עבודתו מופרעת על ידי רכבים החונים ברחוב. בשל מצוקת החניה בשכונה, לא ריאלי לדבריו לדרוש מהתושבים לא לחנות ברחוב בשעות עבודת רכב הטיאוט. הוא הפנה את התושבים הרוצים לדווח על מפגעי תברואה שונים לצחי מזרחי, מנהל מחלקת תברואה מערב (03-9055847).
 
תנועה – דרכי יציאה מהשכונה, גשרים וחניה
אבי כהן ציין כי רחוב גרינשפן יחובר לרחוב הרב מלכה תוך 4 שבועות לכל היותר, וכי במקום מתוכנן להיות מוצב רמזור אשר יאפשר פניה מכל הכיוונים ולכל הכיוונים.
ראש העיר, מר יצחק אוחיון, הדגיש כי העירייה מחויבת בתב"ע להקמת גשר להולכי רגל מעל רחוב הרב מלכה, וכי הסיבה לכך שהגשר לא הוקם עד כה היא כי העירייה לא רצתה להקים גשר "כדי לצאת ידי חובה", אלא מעוניינת בהקמת גשר משודרג. בנוסף, משרד התחבורה בעצמו לוחץ על העירייה להקיםגשר להולכי רגל מעל רחוב גיסין. שני הגשרים ייכנסו לתוכנית העבודה כבר בתקופה הקרובה.
אבי כהן ציין כי ראש העיר הנחה אותו להקים חניון קטן בשטח הציבורי ברחוב אסירי ציון, לרווחת תושבי השכונה ואורחיהם. התוכניות הועברו לידי החברה לפיתוח פתח תקוה, והנושא יטופל בזמן הקרוב.
 
שטחי מסחר
באשר למרכז המסחרי המתוכנן לקום ברחוב אסירי ציון, אבי כהן הסביר כי כיוון שמדובר בשטח שאינו בבעלות העירייה, אין באפשרותה לזרז את פתיחת המרכז המסחרי.
אסף אפרתי שאל מה מתוכנן לקום בתוך השטח הלבן שנמצא בסמוך לשטח C ומתי, ונענה כי הנושא דורש בדיקה (בשיחת המשך נמסר ע"י משה ספקטור כי בשטח הנ"ל מתוכנן לקום מרכז מסחרי קטן שלא ידוע מה יכלול ומתי יוקם, וכי להמשך בירור ניתן לפנות לאגף הנכסים ומינהל ההנדסה).
 
מבני ציבור – מתנ"ס, טיפת חלב, ספריה וקונסרבטוריון
ראש העיר, מר יצחק אוחיון, הבטיח כי הקומות השניות של ששת גני הילדים שיפתחו ב-2012 יוקצו לטובת כלל השכונה, דבר שיאפשר לתושבים הלא-דתיים הקמה של מתנ"ס בשטח של מאות מ"ר. ייעוד המבנים, לדבריו, ייקבע תוך שיתוף ועד השכונה.
הוא הסביר כי משרד הבריאות אינו מעודד עוד פתיחה של טיפות חלב, וכי כל קופת חולים מחויבת לטפל בעצמה בתינוקות החברים בה.
באשר להעדר ספריה בשכונה, אמר יעקב בן שמחון כי התכנון הינו שהספריה שתקום בבתי הספר בשכונה תהיה דו-שימושית – גם לטובת התלמידים, וגם לרווחת האוכלוסיה הבוגרת.
נציגי השכונה הציעו להעביר את הקונסרבטוריון למבנה בו שוכן ביה"ס "למרחב", במקום שיועבר לאיזור בית המשפט עם תחילת פרויקט הפינוי-בינוי באיזור בו נמצא הקונסרבטוריון כעת, ואמרו כי הגיעו לאוזניהם שמועות על כוונה לפתיחת "כולל" במבנה בו שוכן "למרחב". בתגובה אמר יעקב בן שמחון כי לא יעלה על הדעת שבית ספר חדש יהפוך לכולל, ולא משנה לטובת איזו קבוצה הוא נבנה.

בטחון
ראש העיר, מר יצחק אוחיון, הבטיח כי עם פתיחת הפארק והמנהרה מתחת לרחוב גרינשפן יפעלו בהםמצלמות אבטחה.
 
מנהלה – כספי פיתוח, ועד שכונה זמני, בחירות לועד קבוע והמשך עשיה
באשר לבקשה להבטחה שכספי הפיתוח שהעירייה תגבה מעתה מקבלנים הבונים בשכונה יופנו אך ורק לחשבון השכונה בחברה לפיתוח פתח תקוה (באם הדבר לא נעשה עד כה) ולבקשה לקבלת דיווח כיצד הושקעו כספי הפיתוח שנגבו עד כה, השיב יעקב בן שמחון כי כל הכספים נוהלו וינוהלו על פי הדין.
הנציגים של תושבי השכונה עד לבחירת ועד שכונה חדש הוצגו בפני בכירי העירייה, וראש העיר, מר יצחק אוחיון, הציע לפנות למשה בן דוד, מנהל אגף הרווחה בעירייה, לצורך קבלת סיוע בארגוןהבחירות.
רועי פן הודה לבכירי העירייה ולתושבי שכונת נוה גן על ההגעה לפגישה ועל רב השיח התרבותי והפרודוקטיבי, והביע תקוה להמשך שיתוף פעולה פורה גם במהלך עבודת קבוצות העבודה השונות שהוקמו בשכונה אל מול הגורמים המתאימים בעירייה.