מה עומד מאחורי שמות הרחובות בשכונה? כתבה שניה בסדרה

מה הקשר בין מיליארדר ישראלי, ראש עיריית נתניה והרחוב שבו נמצא ה"ספורטן"? איזה רחוב בנוה גן נקרא על שם רופא משפחה, איזה על שם כבאי ואיזה על שם אישה יוצאת דופן מתקופת המשנה? וכיצד הרמטכ"ל החמישי של צה"ל קשור לשכונה?

ריכז וערך: רועי פן


מאיר דנקנר - רבי מאיר מתתיהו דנקנר נולד בשנת 1869 באוסטרו-הונגריה. לאחר שאביו נרצח מול עיניו על ידי שודדים, הבן הצעיר הסיק את המסקנות ושם פעמיו לעבר ארץ ישראל. הוא היה המעפיל הראשון בקורות היישוב שגורש לקפריסין, ולאחר שסוף סוף הצליח להיכנס לארץ הוא הצטרף למתיישבי פתח תקוה. דנקנר הקים משק לתפארת וחינך את חמשת בניו וארבע בנותיו ברוח אהבת המולדת (בין ילדיו היה עובד בן עמי, שהיה ממייסדי נתניה ועמד בראש העירייה עשרות שנים, ובין בני נכדיו של מאיר דנקנר ניתן למצוא את המיליארדר נוחי דנקנר). בימי מלחמת העולם הראשונה היה קרוב לאהרן אהרונסון ובימי הרדיפות והחפושים של אנשי "נילי" נאסר והוגלה לדמשק. גורלו היה עלול להיות דומה לגורל יתר החשודים - עמוד התלייה - אך ברגע האחרון ניצל הודות להתערבות מר חיים כהן אצל כמאל פחה (לימים אתא-טורק, ראש ממשלת תורכיה). מאיר מתתיהו חזר הביתה חולה ורצוץ, הקדיש מזמנו לצרכי ציבור, נפטר בשנת 1932 ונקבר בפתח תקוה.

ד"ר אלכסנדר גרוטו - נולד בשנת 1902 בטרנאווה, צ'כוסלובקיה. סיים לימודי רפואה באוניברסיטת פראג ב-1928, עבד כרופא במספר בתי חולים והיה פעיל בתנועה הציונית בצ'כוסלובקיה. ד"ר גרוטו עלה לארץ בשנת 1939 ושימש כנוטר ותועמלן רפואי בבית חרושת לתרופות. הוא שרת כרופא משפחה בעיר מגוריו פתח תקווה משנת 1941 ועד מותו בשנת 1987. היה ידוע במסירותו לחוליו, ביכולת האיבחון שלו ובהקפדתו על התעדכנות רציפה בחידושי הרפואה. נקבר בפתח תקווה.

מבצע דקל - אחד מהמבצעים המוצלחים של צה"ל במלחמת העצמאות נגד צבא ההצלה. הוא נערך בגליל המערבי ובגליל התחתון בין התאריכים 9/7/1948 - 19/7/1948, ובמהלך עשרת ימי הקרב כבש צה"ל את נצרת ואת הגליל התחתון ההררי שמדרום לבקעת בית נטופה. מפקד המבצע היה חיים לסקוב, אשר עשר שנים לאחר מכן הפך לרמטכ"ל החמישי של צה"ל.

ברוריה בת תרדיון - חייתה בתחילת המאה השניה בטבריה, היתה תלמידת חכם מהיחידות בתלמוד, אשת התנא רבי מאיר, ובתו של התנא רבי חנינא בן תרדיון (שהיה אחד מעשרת הרוגי מלכות, שהיו חכמים אשר חיו בתקופת המשנה והוצאו להורג על ידי השלטון הרומאי בארץ ישראל בגלל התעקשותם לקיים את מצוות היהדות וללמד תורה). למרות שאביה הוצא להורג על ידי הרומאים כיוון שלמד תורה, היא המשיכה לעסוק בדברי תורה וזכתה להערכה רבה בזכות חוכמתה והיקף ידיעותיה בענייני ההלכה.

חנן לויתן - מפקד שירותי כבאות והצלה פתח תקוה בשנים 1979-1987, אדם שהכבאות היתה גולת חייו ואשר נמנה על מקימי הארגון הארצי של שירותי הכבאות בישראל.

מקורות:
1. פרויקט "שורשים" של מינהל התרבות בעיריית פתח תקוה
2. ויקיפדיה
3. ההסתדרות הרפואית בישראל
4. שירותי כבאות והצלה