מבנה הציבור ברחוב אהרון כצנלסון 8 - סוף טוב הכל טוב !
מאת: רועי פן, 13/2/13

ועד שכונת נווה גן שמח לעדכן על סיום חיובי של סאגת הקומה השניה של מבנה הציבור ברחוב אהרון כצנלסון 8.

כזכור:
  •  ראש העיר הקודם, מר יצחק אוחיון, הבטיח בפגישה בשכונה ב-15/3/2012 במעמד כ-15 בכירי עירייה וכ-35 תושבים כי לצד שטחים אחרים, גם הקומה השניה של המבנה שיוקם תוקצה למען כלל השכונה, תוך שיתוף ועד השכונה.
  •   בשלט באתר הבניה נכתב כי קומת הקרקע של המבנה הדו-קומתי מיועדת לגני ילדים, והקומה שניה שלו - מיועדת לרווחת כלל הציבור כמבנה קהילתי.
  • סגן מהנדס העיר והאחראי על בניה ציבורית, מר שמואל שורבן, מסר באמצעות מנהל האגף לתיאום  מערכות עירוניות בלשכת ראש העיר, עו"ד רמי גרינברג, בעת פגישת ועד השכונה עם האחרון בתאריך 23/10/2012, כי השטח מיועד לשמש את כלל הציבור ואין כוונה להקים בו בית כנסת. 
  •  בפגישת ועד נווה גן בלשכת מנכ"ל עיריית פתח תקווה, מר אבי בן-חמו, בתאריך 2/12/2012 במעמד סגן ראש העיר ומחזיק תיק הנוער והצעירים, עו"ד איתי שונשיין, התקבלה ההצעה להתאים את המבנה לצורך הקמת מרכז נוער וצעירים לרווחת כלל תושבי השכונה, חילונים ודתיים כאחד.
  • בעקבות הפגישה בלשכת מנכ"ל העירייה אף תלתה עיריית פתח תקווה כרזה בשטח המודיעה על פתיחת עתידית של מרכז נוער וצעירים בו לרווחת תושבי השכונה, והחתומים על הכרזה – ראש העיר הקודם וסגנו (לחצו לתמונה).
על אף התיעוד שהיה ברשות ועד נווה גן של הסכמת הגורמים השונים בעיריית פתח תקווה על ייעוד הקומה השניה של מבנה הציבור לטובת כלל הציבור, בתחילת 2013 הופתע הוועד לגלות כי בכוונת גורמים שונים בעירייה להפוך את הקומה השנייה לבית כנסת ולהעבירו לעמותה שהוקמה על ידי קהילה של מתפללים תושבי השכונה, דבר אשר היה עלול למנוע את פתיחת מרכז הנוער והצעירים במועד או בכלל, וכלל לא היה משרת את צרכי כל השכונה, בה על פי נתוני עיריית פתח תקווה לרבעון השני של 2012 כ-1500 תושבים בגילאים 12-30.
ועד השכונה לא היה מוכן להשלים עם מהלך בו הבטחות מפורשות ומתועדות מצד עיריית פתח תקווה, שפורסמו בפומבי באתר נווה גן, מופרות בעקבות יוזמות חשאיות שמתנהלות מאחורי גבו. ועד השכונה לא היה מוכן לקבל מצב בו אינטרס של קבוצה כלשהי מקבל עדיפות על אינטרס של כלל השכונה, אשר גם חברי אותה קבוצה נימנים עליה ויהנו כמוה מקיום מרכז נוער וצעירים. ועד השכונה החליט כי כל שינוי בייעוד המקורי של הקומה השניה ברחוב אהרון כצנלסון 8 משמעותו שלילת הלגיטימיות של הוועד, וכי עליו להיאבק בכל הכח על מנת לשמור על זכות קיומו ועל ציביון השכונה.
ועד שכונת נווה גן פנה למנכ"ל עיריית פתח תקוה במכתב בו הודיע כי הוא מתנגד בכל תוקף לשינוי בתוכניות לפתיחת מרכז נוער וצעירים ראשון בשכונה, וציין  כי בשטח השכונה מספר בתי כנסת, אשר כמעט ולא מנוצלים, וכן בית ספר ממלכתי-דתי אשר מינהל החינוך מוכן לשקול לאפשר למתפללים לעשות בו שימוש (פגישה עם סגן ראש העיר וראש מינהל החינוך, מר יעקב בן-שמחון, מתאריך 26/12/2012). בשל החשש כי המהלך של שינוי ייעוד מבנה הציבור לכאורה מהווה עבירה על החוק ועומד בניגוד לכללים ולנוהל הקצאות, ועד השכונה כיתב למכתבו שורה ארוכה של בכירים, דוגמת שר הפנים, מנכ"ל משרד הפנים, מנהל היחידה לחיוב אישי במשרד הפנים, הממונה על מחוז מרכז במשרד הפנים, נציבות תלונות הציבור במשרד מבקר המדינה  וגורמים נוספים בעיריית פתח תקוה.
מאז, ועד נוה גן עמד בקשר שוטף עם גורמים שונים בעיריית פתח תקוה, ובתחילת השבוע נמסר לוועד נוה גן כי בכוונת העירייה לפתוח את מרכז הנוער והצעירים כמתוכנן, והוא התבקש לאשר לקהילת המתפללים תושבי השכונה להשתמש במבנה בסופי שבוע וחגים עד לפתיחת שנת הלימודים הקרובה, אז יעברו למקום אשר הוקצה להם ברחוב אסירי ציון. לאחר שהובהר באופן חד משמעי כי שימוש זמני זה לא ייפגע בהפעלת מרכז הנוער והצעירים, ועד נוה גן נעתר לבקשה, מתוך ראיה כוללת של צרכי כלל תושבי השכונה, דתיים וחילוניים כאחד, ומתוך אמונה כי ניתן להשתמש במבני ציבור בצורה יעילה שכזו גם במקומות אחרים בשכונה, אשר שטחי הציבור בה הולכים ומתמעטים ויש לקבוע את ייעודם בהתאם לציביון השכונה. אתמול מסר סגן ראש העיר ומחזיק תיק הנוער והצעירים, עו"ד איתי שונשיין, כי המהלך אושר סופית על ידי ראש העיר החדש, עו"ד אורי אהד.
ועד נוה גן מברך על הסוף הטוב לפרשה, ומאחל לצוות אגף הנוער והצעירים, בראשות סגן ראש העיר, עו"ד איתי שונשיין, הצלחה בהפעלת מרכז הנוער והצעירים בשכונה, לרווחת כלל הציבור !