גינה לנו - הסיפור המלא
מאת רועי פן, 22/8/13

מבצע דקל היה אחד מהמבצעים המוצלחים של צה"ל במלחמת העצמאות. אבל אפילו חיים לסקוב ז"ל, מפקד המבצע, ולימים הרמטכ"ל החמישי של צה"ל, לא חשב ש-65 שנה אחרי מבצע דקל, יתחולל קרב נוסף – על גינה ברחוב הנקרא על שם המבצע.

הכל התחיל ב-8/6/13. בחוג בית במבצע דקל 20, שמע ראש העיר עו"ד אורי אהד את תלונות התושבים על המצב בשכונה בכלל וברחוב בפרט, והבטיח באוזניהם כי בתוך חודשיים וחצי תוקם ברחוב גינה ראשונה. למרבה ההפתעה, שישה ימים אחרי אותה הבטחה, התפרסמה באחד ממקומוני פתח תקוה מודעת תכנון ובניה לפיה השטח הירוק היחיד בתוכנית הרחוב עלול להפוך למשרד מכירות לתקופה של שלוש שנים:
 

עוד באותו ערב פניתי באימייל לראש העיר, בו כתבתי שהבקשה הנ"ל לשימוש חורג תקשה על מימוש הבטחתו לתושבים. למחרת, שבת בבוקר, אף העליתי את הנושא בפניו במהלך פגישה שנקבעה מבעוד מועד. ראש העיר הציע לוועד השכונה להגיש התנגדות לבקשה כמקובל, והבטיח לסייע אף הוא.

לפי הצעת ראש העיר, ועד נוה גן עמל על ניסוח התנגדות, ואף יצר קשר עם ועדי הבתים ברחוב מבצע דקל על מנת לעדכן אותם בנושא ולסייע להם בהגשת התנגדויות. בינתיים, בעקבות פגישה שקיים ועד השכונה בלשכת מנכ"ל העירייה מר אבי בן-חמו בתאריך 11/7/13, קיבל הוועד גם התחייבות כתובה להקמת גינה בתוך חודשים ספורים. ולאחר פגישה לקידום הקמת הגינה (לצד פיתוח שטחים ירוקים נוספים בשכונה) בתאריך 22/7/13, אף יצא הוועד בהצהרה חשובה, לפיה "נגמרו הימים בהם קבלנים מכתיבים את סדר היום של פיתוח שכונת נווה גן".

הדיון בהתנגדויות ועד השכונה וועדי הבתים התקיים בתאריך 29/7/13 בהעדרי. למרות ההבטחות בעל פה ובכתב להקמת גינה, החלטת הוועדה היתה כדלקמן:
 

אני מודה שפעם הראשונה במהלך העשייה הציבורית שלי בשנתיים האחרונות, הייתי קרוב להיכנע. למחרת התקיימה ישיבת מטה חגיגית של רשימת "עיר צעירה" בבחירות הקרובות למועצת העיר, רשימה בה אני משמש כנציג ועד נוה גן, ולמרות שחלפו יותר מ-24 שעות מהדיון – העצב עדיין היה ניכר על פניי. עו"ד איתי שונשיין, יו"ר הרשימה, הרגיש ישר שמצב הרוח שלי אינו כרגיל, ושאל מדוע.  עד אותו רגע הוא לא שמע על השתלשלות העניינים, אך ברגע שסיימתי לספר – הוא החליט לא לתת לי לוותר. "שם תהיה גינה", הוא קבע בנחרצות.

עו"ד שונשיין לא בזבז רגע. כבר למחרת היום בו שמע את הסיפור, ובעקבות פניה רשמית שהועברה אליו על ידי ועד נוה גן, הוא ביקש לקיים דיון דחוף בנושא במליאת הוועדה המקומית לתכנון ולבניה, במהלך ישיבת מועצת העיר מתאריך 31/7/13. אולם, בעקבות התנגדות אחד מחברי מועצת העיר, הוא נאלץ להסתפק בהצהרה לפרוטוקול בלבד:
בעקבות חופשת עובדי העירייה, לקח קצת זמן לתאם מועד לכינוס המליאה, אך בסופו של דבר התקיים בתאריך 18/8/13 דיון בנושא. כארבעים מתושבי נוה גן הגיעו לשם כך לאולם מועצת העיר בחולצות לבנות, וביניהם - נשים, גברים וטף, חילוניים ודתיים, מכל רחבי השכונה. אל הנוכחים הצטרפו בתמיכתם יאיר וייסמן תושב אם המושבות החדשה (בעל ניסיון בהתנהלות מול עיריית פתח תקווה בנושאי תכנון ובניה) וכן רוב חברי רשימת "עיר צעירה" - צדוק בן משה, אורן חפץ, אני, רננה פיול וכמובן יו"ר הרשימה עו"ד איתי שונשיין שיזם את הדיון המחודש בנושא לבקשת ועד השכונה.

(צילום: איציק גל)

כל הנוכחים הזדעזעו לראות את התנהלותם של "נבחרי הציבור", שחלקם קיללו את אחד מחברי ועד השכונה שנכחו בדיון (לא אני), בשעה שרוב יתר חברי מועצת העיר העדיפו לצחקק, לשחק בסמארטפונים ולהתענג על הכיבוד שהוגש. והשיא, כמובן, היה מה שרבים הגדירו כסוג של "תרגיל" במסגרתו נשללה מהתושבים זכות הדיבור לפרוטוקול ! בדיון פנימי שהתקיים לאחר שהוצאו התושבים הוחלט לקיים דיון נוסף, במעמד שני הצדדים - התושבים והקבלן.

לדיון הנוסף, שהתקיים בתאריך 21/8/13, הגיעו כ-20 מתושבי נווה גן, וביניהם יו"ר ועד השכונה שמואל לוי, וחברי הוועד איריס לוי וכותב שורות אלה. עד לדקה ה-90 נמשכו ניסיונות ההידברות בין נציג הקבלן לבין הוועד והתושבים, אולם הם לא צלחו, ובאיחור קל התבקשו הצדדים להיכנס לאולם מועצת העיר, בהגבלה של 2 נציגים לכל היותר לכל צד. לבקשת כותב שורות אלה, שקיבלה גיבוי מיוזם הדיון עו"ד שונשיין, הסכים ראש העיר להתיר לכל תושבי השכונה להיות נוכחים בדיון.

תחילה קיבלתי אני את רשות הדיבור, ובדבריי אמרתי לחברי מועצת העיר שנכחו בחדר שיש להם הזדמנות להוכיח שהם מעדיפים תושבים, ולא קבלנים. ולא סתם תושבים – תושבי נוה גן שהכניסו, מכניסים וימשיכו להכניס מיליוני שקלים מידי שנה לקופת העירייה, ושעד כה כמעט ולא קיבלו תמורה. ציינתי שהתקבלו מספר הבטחות בעל פה ובכתב שהשטח המיועד להקמת מרכז המכירות ישמש כגינה, ושוועד השכונה כבר החל בפעילות מול החברה לפיתוח פתח תקוה במטרה להפוך במהרה את ההבטחה למציאות. הדגשתי שלא מקובלת ההחלטה שהתקבלה בדיון לפני כשבועיים לפיה יוקם משרד מכירות לתקופה של שנה וחצי, שכן להבנת הוועד התקופה לא מתחילה מיום קבלת ההחלטה אלא מיום הקמת משרד המכירות, וכן שאין ערובה לכך שעם פינוי משרד המכירות הנ"ל לא יתפוס את מקומו משרד מכירות של קבלן אחר, וכך יחכו תושבי הרחוב שנים רבות לפיסת הדשא. וכל זאת – כאשר יש כל כך הרבה שטחים אפשריים אחרים להקמת משרד המכירות.

אחריי דיבר שמואל לוי, שהציג את הטיעונים המשפטיים נגד בקשת הקבלן, ואחריו דיבר נציג הקבלן. בדבריו טען האחרון כי הקמת גינה בשטח הסמוך לאתר בניה תסכן את משתמשי הגינה. שמואל לוי ואני קטענו אותו ואמרנו כי לפי שיטה זו, גם הקמת משרד המכירות תסכן את באי המשרד, וכי בכל מקרה מעטים ההורים שייקחו את ילדיהם לשטח הירוק בשעות פעילות אתר הבניה – הרי עיקר הזמן החופשי של ההורים עם ילדיהם הוא בשעות בהן לא מתבצעות עבודות בניה (שעות הערב, שבתות וכו').
 
(צילום: שמוליק גולן)

במהלך הדיון עלתה הצעה להעביר את המקום המבוקש למשרד מכירות מעט דרומה, לשטח בו אמור לקום מרכז מסחרי, שטח אשר כרגע הינו בבעלות העירייה. מתוך הבנה שלכל המוקדם לא יוכל להתחיל להיבנות שם מרכז מסחרי בפרק זמן הקצר משנתיים (בשל ההליכים המורכבים בהם הדבר כרוך), הסכים ועד השכונה להצעה להעביר את משרד המכירות לשטח זה, הצמוד לשטח המריבה, לתקופה של שנה וחצי.

לאחר מכן הוצאו מהאולם שני הצדדים, וחברי הוועדה החליטו לאשר את ההצעה הנ"ל. יודגש שעל פי מידע שהגיע לוועד השכונה - ההחלטה לא התקבלה פה אחד. הדעה הרווחת היתה שמשיקולים פוליטיים היו גורמים שהעדיפו להקריב את טובת התושבים, העיקר שהבטחתו של ראש העיר לא תתממש ושיוזמתו של ראש רשימת "עיר צעירה" לא תתקבל. ארשה לעצמי לדבר בשם כל תושבי נווה גן והעיר כולה, כשאני אומר שאני מוקיע את ההתנהגות הזו, ומוקיר תודה ליוזם הדיון עו"ד איתי שונשיין ולראש העיר עו"ד אורי אהד שסחף אחריו את הרוב השפוי של חברי המועצה שנכחו בדיון. אני חושב שההתנהלות החמורה הזו מחדדת את החשיבות שבמועצת העיר יישבו רק אנשים שאכפת להם רק מהתושבים, אנשי עשייה שרואים אך ורק את טובת התושב לנגד עיניהם, ולא אף שיקול זר אחר.

עברנו את המכשול הזה, אך אין פירוש הדבר שהגינה תוקם כבר מחר. ועד השכונה ימשיך לקדם את הקמת הגינה מול הגורמים המתאימים, לרווחת כלל תושבי נווה גן – מבוגרים וצעירים, דתיים וחילוניים, אלה שהגיעו לאחד מהדיונים (או לשניהם) ואלה שתמכו מרחוק. המסר שהעביר הוועד בסוף החודש שעבר קיבל אמש חותמת רשמית גם על ידי מליאת הוועדה המקומית לתכנון ולבניה – נגמרו הימים בהם קבלנים מכתיבים את סדר היום של פיתוח שכונת נווה גן ! זה היה קרב ארוך, שלקח הרבה יותר זמן מאשר עשרת הימים שבהם התרחש מבצע דקל במהלך מלחמת העצמאות, אבל כמו מבצע דקל – גם הקרב הזה הסתיים בהצלחה !

מקורות:
1. פרוטוקולי מועצת עיריית פתח תקוה
2. מקור שמות הרחובות בשכונה: חלק א'חלק ב'חלק ג'