על שכונת נוה גן...
כתבו: רועי פן ואילן מליאנקר

שכונת נוה גן הוקמה בפתח תקוה בסוף שנות ה-90 של המאה ה-20, ומקור שמה הוא שם החברה הקבלנית שבנתה את הבניינים הראשונים בה.

השכונה ממוקמת בצפון פתח תקוה, סמוך לפארק פתח תקווה והאגם החדש של העיר. היא במרחק הליכה מהקניון הגדול, בתי החולים בילינסון ושניידר והמלון של העיר, ומתאפשרת ממנה גישה נוחה לתחנת הרכבת "קרית אריה" ולכבישים המחברים את פתח תקווה עם הערים השכנות. גם הנתיב הראשון של הרכבת הקלה בגוש דן ("הקו האדום") צפוי לעבור בסמוך לגבולה הדרומי של השכונה, ועל פי התוואי המתוכנן תוצב תחנה של הרכבת הקלה בצומת הרחובות ז'בוטינסקי ודנקנר.
גבולות השכונה בקווים כלליים, הם רחוב הרב מלכה ממערב, רחוב גיסין מצפון, הרחובות קרול ובצ'אייב (האחים בכר) ממזרח והרחובות ז'בוטינסקי ואורלוב מדרום.

השכונה כוללת את הקאנטרי קלאב הגדול באזור פתח תקוה והסביבה (40 דונם), פארק חדש רחב ידיים עם מתקני משחק וכושר, פארק שעשועים חדשני נוסף, מספר גינות משחק קטנות יותר ושטחים ירוקים אחרים, כ-40 גני ילדים, מתנ"ס גדול (מבנה מרכזי + שלוחה + מועדון גמלאים), מרכז נוער וצעירים, תנועות נוער לציבור החילוני ולציבור הדתי, ספריה חדישה, מרכז התפתחות לגיל הרך, טיפת חלב, שני בתי ספר יסודיים לציבור החילוני במבני קבע חדשים וביניהם אולם ספורט, בית ספר לציבור הדתי, תיכון במבנה קבע חדש (עם אולם ספורט), מספר מגרשי ספורט פתוחים, קופות חולים (מכבי וכללית), מקווה, בתי כנסת ושני מתחמים של מעונות יום (אחד חדש, והשני בעל זיקה דתית).

בשטח השכונה מוקמים בימים אלה מרכז מסחרי קטן ומעליו מתחם לשימוש הציבור, וכן גשר שיחבר את צפון השכונה עם שכונת אם המושבות (בנוסף לגשר המחבר את דרום השונה עם שכונת רמת ורבר ו
למעבר התת-קרקעי אשר מחבר בין החלק הדרומי של השכונה והחלק הצפוני). כמו כן מתוכננים מרכז מסחרי גדול וגשר שיחבר את השכונה לפארק פתח תקוה.

לשכונה פוטנציאל אכלוס של כ-5,000 יחידות דיור, אשר כ-90% ממנו כבר ממומש, בעיקר עקב הבנייה לגובה המואצת שהתרחשה בשכונה בשנים האחרונות, שהביאה לכך שהשכונה מאוכלסת כיום בעיקר במשפחות צעירות מהמעמד הבינוני-גבוה. סך הכל מתגוררים בשכונה כ-16,000 תושבים (נכון לתחילת שנת 2020).

בעקבות הגידול המשמעותי במספר תושבי השכונה והתוכניות באשר להמשך הפיתוח שלה, בוצע בתחילת 2012 שינוי באופן הפעילות של נציגות התושבים, תוך של"גרעין הקשה" שלה הצטרפו פעילים נוספים והוקם אתר אינטרנט רשמי לשכונה.